Archiwum

Zegrzyńskie Świtezianki ‒ konkurs plastycznySejm uchwalił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Jest to związane z dwusetną rocznicą wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. W uchwale czytamy, że to „duchowy depozyt, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele”.

Fundacja Ogród Edukacji już po raz trzeci organizuje Narodowe Czytanie w Nieporęcie. Lekturą tegorocznej edycji wydarzenia są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Z tej okazji Fundacja ogłasza konkurs plastyczny skierowany do wszystkich, bez względu na wiek.

Gotowe prace plastyczne (tutaj technika i pomysły są nieograniczone, każdy może przelać na papier bądź komputer swoje wyobrażenia o takiej właśnie postaci) należy sfotografować i przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem „Zegrzyńskie Świtezianki” do 29 sierpnia 2022 r.

Organizator będzie czuwać nad prawidłowym przebiegiem konkursu oraz nagrodzi 11 najbardziej oryginalnych i kreatywnych „Zegrzyńskich Świtezianek” (w tym roku przypada 11. edycja Narodowego Czytania).

Przesłanie zdjęcia pracy wraz z wypełnioną metryczką (załącznik w regulaminie) stanowi potwierdzenie, że Uczestnik zapoznał się z regulaminem konkursu i go akceptuje.

Konkurs objęty został patronatem Starosty Legionowskiego.

REGULAMIN konkursu 
„Zegrzyńskie Świteziankihttps://powiat-legionowski.pl/upload/files/regulamin%20konkursu%20_Zegrzy%C5%84skie%20%C5%9Awitezianki(1).pdf

Festiwal Filmowy im. Andrzeja Kondratiuka. Deszcz zimą, śnieg latemW dniach 5-7 sierpnia 2022 r. zapraszamy na trzecią edycję wakacyjnego, plenerowego Festiwalu Filmowego imienia Andrzeja Kondratiuka!

„Ile to było rybów, panie, to az skoda mówić. A tera? Gromią tą rybę na potęgę, ile się da, co tylko wejdzie do sieciów (...), aby więcej, aby ino plan wykonać. (...) Aż serce krwawi, jak oni ciągną całymi tonami, bez opamiętania. I prądem biją, agregatami tłuką! Co tylko się da. To skąd się ta ryba nadązy brać? (...) Truciciel taki jeden z drugim, inzynier, łucony, taki, co poszedł w dyrektory! Panie, głupio myśli w tej fabryce. On se kalkuluje, ze jak on zapłaci te parę milionów złotych odszkodowania z państwowej skarbonki, to je kwita! To może truć dalej! Bo to nie jego, bo to nie z jego kieszeni, tylko z państwowej! A państwo to kto? Państwo to my przecie! (...) Wisła, nasza rzeka, panie, zatruta od góry aż do samego dołu! Tu trzeba, panie, trąbić w trąbę wielką, bić na alarm! Woda zatruta, niebo zatrute, ziemia sponiewierana! Coś ty ucynił, synie Adamowy?! Bez rybów, bez ptactwa, wył będzies w stygnące niebiosa. W zimie desc bedzie padał, a w lato śnieg bedzie sypać, tak? I co? Gdzie będzie cłowiek szukał scęścia? Na insej planecie?!”.

(cytat z filmu „Pełnia”, kwestia wypowiadana przez dziadka Fotona, starego rybaka)

Andrzej Kondratiuk, patron naszego letniego festiwalu filmowego, niezwykle cenił przyrodę i tzw. proste życie, co widać w wielu jego filmach. Wiedział, że człowiek jest częścią natury i ‒ chociażby dla własnego dobra ‒ nie powinien działać na jej niekorzyść. Tymczasem powyższy cytat z filmu „Pełnia”, nakręconego we wsi Łacha koło Serocka ponad czterdzieści lat temu, wydaje się wciąż bardzo aktualny. Może nawet bardziej dziś niż wówczas?

W tym roku na widzów Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka czekają trzy kultowe polskie filmy oraz trójka wspaniałych gości! Motywem łączącym wybrane przez nas obrazy filmowe jest portret małych społeczności, ich obyczajowość oraz zespolenie z przyrodą i filozoficzne potraktowanie rzeki.

Dzień 1. W piątek, 5 sierpnia 2022 r., o godz. 20.00 w parku Świętojańskim w Wieliszewie porozmawiamy z Grażyną Błęcką-Kolską ‒ aktorką teatralną i filmową, znaną z roli Kasi Solskiej w komedii „Kogel-mogel” oraz z licznych filmów reżysera Jana Jakuba Kolskiego. Po spotkaniu obejrzymy wspólnie poetycki obraz „Jańcio Wodnik” z Franciszkiem Pieczką i Grażyną Błęcką-Kolską jako Weronką, żoną Jańcia, w rolach głównych.

Dzień 2. W sobotę, 6 sierpnia 2022 r. o godz. 20.00 na plaży miejskiej w Serocku spotkamy się z Anną Seniuk ‒ aktorką, od 1998 r. profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, słynną Magdą Karwowską z serialu „Czterdziestolatek” oraz m.in. panią Dulską ze spektaklu Teatru Telewizji w reżyserii Tomasza Zygadły. Po rozmowie wyświetlimy film „Pełnia” (1979, reż. Andrzej Kondratiuk), w którym Anna Seniuk wcieliła się w rolę sklepowej Zosi.  

Dzień 3. Ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę, 7 sierpnia 2022 r., w godz. 16.00-19.00 zapraszamy na warsztaty ceramiczne na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Nieporęcie (ul. Dworcowa 9A). Fundacja Artystyczna „Wylepiarnia” nauczy chętnych tworzenia ceramicznych przedmiotów z zastosowaniem dawnej techniki dekoracyjnej sgraffito. O godz. 20.00 natomiast spotkamy się z naszym gościem Markiem Bukowskim ‒ aktorem, reżyserem, scenarzystą i producentem, znanym m.in. z ról w serialach „Na dobre i na złe”, „Hotel 52” i „Leśniczówka”, który za swój debiut w filmie psychologicznym „Nad rzeką, której nie ma” (1991) otrzymał nominację w kategorii „Najlepsza główna rola męska” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Po rozmowie obejrzymy wspólnie ten właśnie film, z Markiem Bukowskim w roli zakochanego „Admirała”.  

Rozmowy z gośćmi festiwalu poprowadzi Magdalena Felis ‒ dziennikarka filmowa, realizatorka i redaktorka programów telewizyjnych i dokumentów z planów filmowych, a także kronik z festiwali filmowych.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

ZAPRASZAMY!

Harmonogram festiwalu

5 sierpnia 2022 r.

godz. 20.00

park Świętojański w Wieliszewie

gość: Grażyna Błęcka-Kolska

seans: „Jańcio Wodnik”

 

6 sierpnia 2022 r.

godz. 20.00

plaża miejska w Serocku

gość: Anna Seniuk

seans: „Pełnia”

 

7 sierpnia 2022 r.

godz. 20.00

plac przy GOK w Nieporęcie

gość: Marek Bukowski

seans: „Nad rzeką, której nie ma” 

[wcześniej, w godz. 16.00-19.00: warsztaty ceramiczne]

 

Festiwal Filmowy imienia Andrzeja Kondratiuka. Deszcz zimą, śnieg latem jest elementem projektu „Co powie ryba? – w dorzeczu trzech rzek” realizowanego w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez LGD Zalew Zegrzyński.

Spektakl „In Blue”
UWAGA!!!
Spektakl w dniu 31.07.2022 r. został odwołany ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Nowa data spektaklu zostanie podana wkrótce.Kolejną kulturalną atrakcją w ramach projektu „Co powie ryba 
 w dorzeczu trzech rzek” jest wielobarwny, magiczny, porywający i pełen fantazji spektakl Teatru Akt zatytułowany „In Blue”.

Serdecznie zapraszamy całe rodziny na spotkanie z – baśniowymi i rzeczywistymi – wodnymi stworzeniami, m.in. nimfami i konikami morskimi.

Przedstawienie „In Blue” Teatru Akt (znanego osobom, które brały udział w odsłonięciu Mikrokosmosu Prawieku na legionowskim rynku w grudniu 2021 r.) to połączenie teatru pantomimy, tańca, sztuki cyrkowej i happeningu.

„Pierwotna wersja spektaklu została przygotowana specjalnie na okazję Europe on Water Festival w Istambule – Europejskiej Stolicy Kultury” (https://teatrakt.pl/spektakle/in-blue/).

„In Blue”, plenerowy spektakl familijny (czas trwania: 50 min): 31 lipca 2022 r., godz. 20.00, plaża 600-lecia w Wieliszewie  5 sierpnia 2022 r., godz. 19.00, park Świętojański w Wieliszewie

Spektakl jest bezpłatny.

Spektakl stanowi element projektu „Co powie ryba? – w dorzeczu trzech rzek” realizowanego w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez LGD Zalew Zegrzyński.


UWAGA! Warsztaty flisackie odwołane

UWAGA UWAGA WIADOMOŚĆ Z OSTATNIEJ CHWILI!!!
Niestety z powodu "uciekającego koła" lawety Flisaków z Sandomierza jesteśmy zmuszeni odwołać dzisiejsze warsztaty flisackie na plaży w Wieliszewie. Przepraszamy, siła wyższa. O nowym terminie warsztatów flisackich poinformujemy wkrótce.

Wędrujące czytanie z Witoldem Vargasem


 

Czy w Waszej okolicy przemykają gdzieś ukradkiem rusałki albo dziwożony? Czy wieczorem w pobliżu wody słyszycie plusk wydawany przez płynącego utopca? Może widzieliście ogniki w lesie? Albo zmyleni przez diabła Rokitę zgubiliście się podczas weekendowego spaceru? 

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 7-10 lat na kolejną odsłonę wakacyjnego Wędrującego czytania! Tym razem pisarz, pedagog, muzyk, ilustrator i opowiadacz Witold Vargas będzie naszym przewodnikiem po świecie wodnych stworów ze słowiańskiej mitologii. 

Zapraszamy na pięć spacerów tropem legendarnych stworzeń: 

11 lipca 2022 r., godz. 10.00-12.00, Jabłonna (spacer na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Jabłonnie, zbiórka przy bramie pałacowej, ul. Modlińska 105)
12 lipca 2022 r., godz. 10.00-12.00, Wieliszew (spacer po łąkach wieliszewskich, zbiórka w parku Świętojańskim, ul. Świętojańska 43)
13 lipca 2022 r., godz. 10.00-12.00, Serock (spacer wzdłuż Narwi, zbiórka na przystani w Serocku, ul. Retmańska 75)
14 lipca 2022 r., godz. 10.00-12.00, gmina Nieporęt (spacer po lesie w Stanisławowie Drugim, zbiórka przy filii GOK w Stanisławowie II, ul. Wolska 71a)
15 lipca 2022 r., godz. 10.00-12.00, Legionowo (spacer po rezerwacie Bukowiec Jabłonowski, zbiórka przed Szkołą Podstawową nr 1, ul. Zakopiańska 4) 

O Autorze: 

WITOLD VARGAS – autor książek dla dzieci i młodzieży, nauczyciel plastyki w klasach 1-3, muzyk, instruktor warsztatów muzycznych i filmowych dla dzieci, ilustrator i opowiadacz. Ma stałą rubrykę felietonów na temat polskich mitów i legend słowiańskich w pismach „Nowa Fantastyka” i „Temidium”. Współautor trzytomowego „Bestiariusza słowiańskiego” (https://pl.wikipedia.org/wiki/Bestiariusz_s%C5%82owia%C5%84ski), którym inspirowali się m.in. twórcy gry komputerowej „Wiedźmin – Dziki Gon”, ludzie teatru oraz liczni ilustratorzy.  

https://www.facebook.com/OpowiesciSlowianskie/

https://www.facebook.com/BestiariuszSlowianski 

Udział w spacerach jest bezpłatny. 

Wędrujące czytanie z Witoldem Vargasem stanowi element projektu „Co powie ryba? – w dorzeczu trzech rzek” realizowanego w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez LGD Zalew Zegrzyński.

 

Etiudy teatralne "Ko-mar" z wizytą w Zegrzynku
W maju obchodziliśmy 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej, a w tym miesiącu zapraszamy do udziału w niezwykłej artystycznej podróży do dawnego Zegrzynka, do czasów, kiedy ceniona pisarka i poetka Maria Konopnicka bywała w rodzinnym domu przyszłego dramaturga Jerzego Szaniawskiego...

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do obejrzenia etiudy teatralnej, wybranej do realizacji spośród prac nadesłanych na konkurs „Ko-mar” z wizytą w Zegrzynku. Spektakl odbędzie się w plenerze, przed zabytkowym budynkiem MOK Legionowo przy ulicy Norwida 10.

„Zegrzyńskie spotkania” (scenariusz: Irena Berdys) to etiuda przygotowana przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Legionowie pod kierunkiem polonistki Ireny Berdys. Obsada 1: Zuzanna Werwińska, Zuzanna Szczepańska, Kacper Mielniczuk, Jakub Patora, Olaf Płoński, Julia Osiecka; Obsada 2: Karol Mosakowski, Cezary Wojsz, Zuzanna Śliwińska, Martyna Sas.

ZAPRASZAMY! 19 czerwca 2022 r. (niedziela), godz. 17.00, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, ul. C.K. Norwida 10

Wydarzenie jest realizowane w ramach V edycji Festiwalu Szaniawskiego Legionowo: http://www.moklegionowo.pl/zawartosc/szaniawski_fest.html.

#RokKonopnickiej #FestiwalSzaniawskiegoLegionowo

Noc sobótki
Sobótka, kupalnocka, kupała... W nawiązaniu do zwyczajów i obrzędów mających zapewnić zdrowie i urodzaj, praktykowanych na przełomie wiosny i lata, zapraszamy Was do Jabłonny na NOC SOBÓTKI!

Pani Eliza Klimek z Rodzinnego Eko Zakątka poprowadzi warsztaty z plecenia kwietnych wianków, w których będzie można się bawić przez dalszą część dnia, aż do wieczoru. Kto uplecie najpiękniejszy?

Więcej o warsztatach familijnych: https://pik.legionowski.pl/m-projekty/co-powie-ryba-w-dorzeczu-trzech-rzek/item/754-warsztaty-familijne.html\

Będzie też coś dla łasuchów – pokaz kuchni staropolskiej! Krok po kroku zostanie zademonstrowane, jak przyrządzić rybę marynowaną w staropolskiej zalewie i opiekaną na ogniu. Pokaz zwieńczy degustacja.

Ukoronowaniem naszego sobótkowego świętowania będzie koncert zespołu T/Aboret, grającego muzykę z gatunku ethno jazz.

O zespole: http://www.taboretmusic.com/

Może po zmroku komuś uda się znaleźć magiczny kwiat paproci?...

Serdecznie zapraszamy!

NOC SOBÓTKI, 25 czerwca 2022 r. (sobota), godz. 16.00, Zespół pałacowo-parkowy PAN w Jabłonnie

Noc sobótki stanowi część projektu „Co powie ryba? – w dorzeczu trzech rzek” realizowanego w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez LGD Zalew Zegrzyński.

KINO OTWARTE "Po miłość / Pour l'amour"

Serdecznie zapraszamy na czerwcową odsłonę KINA OTWARTEGO. Tym razem pokażemy Państwu film „Po miłość / Pour l'amour" w reżyserii Andrzeja Mańkowskiego.

Główna bohaterka zmaga się z poważnym kryzysem małżeńskim wywołanym przez problemy alkoholowe jej męża. Film inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami.

Gościem spotkania będzie Patrycja Ziniewicz, aktorka wcielająca się w postać Kingi.

Zapraszamy 23 czerwca 2022 r., godz. 19.00, kino Helios Legionowo (ul. Piłsudskiego 31c)

Bezpłatne WEJŚCIÓWKI będą do odebrania w Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie przy ul. Sowińskiego 15 od poniedziałku 13.06.2022 r., od godziny 17.00.

Subskrybuj to źródło RSS