Konkursy

Edytor

Edytor

KINO OTWARTE - Za duży na bajki - 22 września 2022 r.

Po wakacyjnej przerwie zapraszamy do KINA OTWARTEGO.

22 września o godz. 19.00 w Kinie HELIOS w Legionowie pokażemy komedię familijną „Za duży na bajki”.

Pokażemy zderzenie świata gier komputerowych z rodzinną rzeczywistością. A naszym gościem będzie aktorka Karolina Gruszka, która w filmie gra mamę głównego bohatera Waldka.

Obraz otrzymała Nagrodę Główną Jury Zespołu Edukatorów Filmowych na Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży "Kino w trampkach" oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kobiet Filmowców na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".

Wejściówki do odebrania w bibliotece przy ul. Sowińskiego 15 w Legionowie od 15.09.2022 r. od godziny 16.00.

Zapraszamy na seans całe rodziny.

Nowa siedziba PIKUmowa na projekt budynku PIK podpisana

Inwestycja związana z budową nowej siedziby dla Powiatowej Instytucji Kultury wchodzi w kolejną fazę. 6 września podpisano umowę z autorką zwycięskiej koncepcji architekt Kariną Jędrak-Kościeszą na wykonanie pełnej dokumentacji projektowej dla tego przedsięwzięcia.

W połowie lutego rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt nowej siedziby dla Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie. Zwyciężyła praca architekt Kariny Jędrak-Kościeszy, a jej autorkę zaproszono do negocjacji mających na celu ustalenie warunków wykonania kontraktu, takich jak termin realizacji, zakres oraz wartość prac projektowych. Dokonano także niezbędnych zmian w przygotowanej koncepcji, aby jak najlepiej dopasować funkcjonalność budynku do istniejących potrzeb. Podpisanie umowy oznacza pozytywne zwieńczenie procesu konsultacyjnego. Pełna dokumentacja powinna być gotowa za dwa lata.

Potrzeba dla kultury

Powiat legionowski dynamicznie rozwija się, co ma odzwierciedlenie chociażby w znaczącym wzroście liczby mieszkańców. W ślad za zwiększonymi potrzebami zbiorowymi w zakresie kultury nie podążyło dotąd stworzenie nowoczesnej infrastruktury kulturalnej na poziomie ponadgminnym. Powiatowa Instytucja Kultury zlokalizowana jest obecnie w budynku przy ul. Sowińskiego, w którym z trudem mieści się biblioteka powiatowa. Brakuje tam jakiegokolwiek zaplecza w postaci pracowni, sal do zajęć czy sali widowiskowej. Budowa nowej siedziby PIK rozwiąże te problemy i będzie odpowiedzą na rosnące potrzeby i oczekiwania mieszkańców w zakresie dostępności oferty kulturalnej i możliwości jej realizacji. Pozwoli osiągnąć cele stawiane modelowym ośrodkom kultury, czyli stwarzanie możliwości wielostronnej edukacji kulturalnej, otwarcie na wszystkie grupy społeczne, kształcenie postawy aktywnego uczestnictwa w kulturze, angażowanie artystów w życie kulturalne społeczności lokalnych, integrowanie społeczności lokalnej za pomocą działań kulturalnych oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i jego skutkom.

Nowoczesność i funkcjonalność

Nowa siedziba PIK ma powstać na działce u zbiegu ulic Warszawskiej, Sobieskiego, Norwida i Wysockiego w Legionowie. Obiekt będzie miał ok. 3 600 m kw. powierzchni, dwie kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Znajdą się w nim między innymi sala widowiskowo-koncertowa ze sceną, garderobami, magazynem i rekwizytornią; biblioteka wraz z antresolą i zapleczem; studio nagrań z pracownią muzyczną; kompleks pracowni; sala wielofunkcyjna; przestrzenie wystawiennicza i coworkingowa; sala konferencyjna; klubokawiarnia artystyczna; pomieszczenia administracyjne; zaplecze gospodarcze i sanitarne. Ponadto zagospodarowano przestrzeń wokół budynku, zaprojektowano parkingi i dojazdy do obiektu oraz miejsce do organizacji wydarzeń plenerowych. A wszystko to z poszanowaniem znajdującego się na działce drzewostanu. Przy zaplanowanym wyspecjalizowaniu poszczególnych przestrzeni zachowano potencjał do zmiany funkcjonalności pomieszczeń, ich adaptacji do nowych potrzeb, a także ewentualnej rearanżacji. Zastosowane rozwiązania będą zachęcać do przebywania w nowej siedzibie PIK i w jej sąsiedztwie nie tylko przy okazji korzystania z oferty kulturalnej. Nowy obiekt ma być miejscem różnorodnych działań, a także sprzyjać spotkaniom, nawiązywaniu kontaktów, wymianie idei oraz stanowić przestrzeń relaksacyjną, stworzoną do spędzenia wolnego czasu i pobudzającą kreatywność.

Podpisanie umowy na wykonanie dokumentacji projektowej to kolejny krok na drodze do realizacji tej sztandarowej inwestycji Powiatu Legionowskiego.

źródło: powiat-legionowski.pl

Narodowe Czytanie 2022„(...)

Wtem wiatr zaszumiał po gęstym lesie,

Woda się burzy i wzdyma.

Burzy się, wzdyma, pękają tonie,

O niesłychane zjawiska!

Ponad srebrzyste Świtezi błonie

Dziewicza piękność wytryska. 

(...)”.

Adam Mickiewicz „Świtezianka”

Czwartego września 2022 roku mamy wielką przyjemność zaprosić Was nad tonie Jeziora Zegrzyńskiego – które tego dnia, za sprawą niesłychanych zjawisk, zamieni się na pewien czas w jezioro Świteź... – na niekonwencjonalną odsłonę Narodowego Czytania.

Naszą przygodę z „Balladami i romansami” autorstwa Adama Mickiewicza, tegoroczną lekturą, rozpoczniemy o godz. 15.00 przy molo w Serocku. W klimat utworów wieszcza wprowadzi nas Witold Vargas, znawca mitologii słowiańskiej, który opowie o siłach nadprzyrodzonych, baśniowych postaciach i ludowych legendach obecnych w utworach Mickiewicza. O godzinie 16.00 z górnego pokładu zacumowanego przy molo statku Ifi Ude Trio przedstawi historię nieszczęśliwej miłości w utworze „Świtezianka”, następnie statek odpłynie w stronę Wieliszewa...

O godzinie 16.00 na plaży 600-lecia w Wieliszewie rozpocznie się gra terenowa, której scenariusz osnuty został na mrocznych balladach i wywołujących rumieniec romansach Mickiewicza. Gra przeznaczona jest dla par, którym nieobca jest romantyczność, a z racji treści mickiewiczowskich utworów osoby te muszą być pełnoletnie. (Pary, które chcą podjąć wyzwanie, prosimy o przesłanie zgłoszenia z danymi osobowymi i numerem do kontaktu na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 02.09.2022 r. do godz. 16.00.) O godzinie 18.00 w pobliże wieliszewskiej plaży zawita statek z Ifi Ude Trio na pokładzie i znów popłyną słowa ballady „Świtezianka”...

Statek z muzykami o godzinie 19.00 dotrze do Nieporętu, do Dzikiej Plaży, by tam dać ostatni minikoncert, po którym nastąpi rozmowa z twórcami filmu krótkometrażowego „Świtezianka” (2018) i seans.

We wszystkich lokalizacjach przewidziane jest wspólne czytanie fragmentów „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

ZAPRASZAMY!

Subskrybuj to źródło RSS